Admin

MHS - 2nd place UIL Academics

MHS - 2nd place UIL Academics
This is the image for the news article titled MHS - 2nd place UIL Academics

For the fourth year in a row, our kids were champs or runners-up in UIL Academics!!! 🏆🥈 Runner-up this year in a close meet that went down to the final 2 events out of 23. Overall title includes all 16 tested/written events, One-Act Play, and 6 speech/debate events.

⚠️ A few highlights:
-40+ different MHS kids competed (not including about 10 alternates), 25+ placed in at least one event, and 20+ of those made it to regionals
-~Each event has a lot of competitors, typically 24-48 competitors representing the best each school has to offer
-In non-speaking events, we placed (=got points) one or more kids in EVERY SINGLE EVENT! Unprecedented.
-1st or 2nd TEAM in 8 of 11 written/tested team events.
-Beat Horn & North in EVERY team event save one
-Results still TBD but first-time-ever entries in the Latino/African American history essay events. (Thanks, Ms. Harman).
-Regionals on 4-14 and we have kids with legit chances of making it to state UIL

⚠️ RESULTS ( * = Regional Qualifier)

Accounting – 1st team (for over 6 years in a row now)
*Micah Eckstein -2nd
*Monserrat Hernandez-3rd
*Piper Gates-4th
*Rebecca Taylor-5th

Spelling/Vocabulary – 1st team (4+ years consecutively)
*Judith Briseno – 1st
*Samantha Poliarco-3rd
*Maria Ramirez Pena-5th
*Kenneth Gonzalez

Current Issues/Events – 1st team
*Kenneth Gonzalez-1st
*Kevin Martinez-2nd
*Greg Graham-5th
*Jennifer Anyaegbu-6th

Calculator Apps – 1st team
*Felicity Pawlowski-2nd
*Micah Eckstein-4th
*Meagan Bailey-5th
*Jacob Pich

Social Studies – 1st team
*Kevin Martinez-3rd
*Kenneth Gonzalez-4th
*Cameron McClure
*Greg Graham

Overall Journalism – 1st team
*Talia Garcia – 3rd News Writing; 5th Feature Writing
Brenda Novales – 4th Feature Writing; 5th News Writing
*Judith Briseno – 3rd Editorial Writing; 5th Headline Writing
*Chemareea Biggs – 2nd Editorial Writing
*Jasmine Robles – 2nd Headlining

Science – 2nd team
Cameron McClure, 5th
Isaiah George, 2nd Physics
Meagan Bailey
Jacob Pich
Yajaira Contreras
Joel Saji

Computer Science – 2nd team
Felicity Pawlowski, 5th
Araceli Rivera
Steve Tran
Samantha Poliarco

Computer Applications
*Brenden Mitchell, 2nd
Jazmin Rendon, 4th

Ready Writing
*Kevin Araujo, 3rd

Literary Criticism
Maria Ramirez Pena, 4th

Mathematics
Jacob Pich, 4th

Poetry
Derricka Shelley, 5th

Informative Speaking
Joel Saji, 6th

Number Sense
Karen Briseno, 6th

MHS - 2nd place UIL